اهداف پیش آهنگی چیست؟

اهداف

هدف از مكتب پيشاهنگي , مشاركت در رشد نوجوانان وجوانان براي تبلور استعدادهاي جسمي ,فكري اجتماعي و معنوي خود به عنوان افراد و شهروندان وظيفه شناس و اعضاي جوامع محلي و بين المللي خود است و ارتقا سطح اطلاعات مهارت‌هاي فني , علمي اجتماعي , ورزشي , اخلاقي هاي مذهبي، هنري و ايجاد زمينه مناسب براي اشتغال جوانان با اهداف ذيل :
۱- آشنا سازي نوجوانان و جوانان با جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي , هنري ,تاريخي و اجتماعي ايران و جهان
۲- تربيت نيروي انساني در زمينه هاي مختلف بخش خدماتي و تسهيلاتي به عنوان مشاور , مدير مربي پيشاهنگي و تربيت پيشاهنگ جوان
۳- آگاه سازي بخش هاي دولتي و غيردولتي و تشويق آنان به حمايت هاي مادي و معنوي و ايجاد زمينه مشاركت
۴- تامين بخشي از نيازهاي جامعه براي حضور و مشاركت جوانان در عرصه هاي مختلف اجتماعي فرهنگي ، هنري ، اقتصادي در راستاي سياست هاي دولت جمهوري اسلامي ايران
۵- فراهم كردن زمينه براي حضور موثر جوانان در موقعيت هاي ملي و بين المللي بويژه طرح گفتگوي تمدنها
۶- ايجاد امكانات و شرايط مناسب براي كسب تجربه ,تقويت روحيه مسئوليت پذيري , وظيفه شناسي ,پيشتازي جامعه پذيري سازگاري اجتماعي جوانان و تقويت قوه ابتكار آنان
۷- ايجاد يا هماهنگي با مراكز تفريحي، اردويي، اقامتي، سياحتي براي ارائه خدمات به اعضا
۸- مشاركت با مراجع ذيربط براي ارتقا كيفيت و هره وري در صنعت گردشگري ملي و بين المللي و ميراث فرهنگي
۹- تعيين هفته هاي معيني مانند هفته نيكوكاري، هفته كار و خدمت، هفته ارزشيابي و غيره
۱۰- مشاركت و همكاري و همياري در تمامي وقايع و حوادث و عوامل طبيعي و غير طبيعي ناگهاني نظير زلزله و سيل ,باد و طوفان و ساير آسيب هاي اجتماعي و ملي

مكتب

پيشاهنگي يك مكتب تربيتي است كه كمبود تربيت كنوني جوانان و نونهالان را تكميل وآنان را براي آينده خوب آماده و در مقابل مبارزات حيات پيروز مي گرداند .
مكتب پيشاهنگي , جنبشي آموزشي , غيرسياسي , غير انتفاعي و داوطلبانه جهت فراهم كردن زمينه مناسب براي حضور موثر جوانان در موقعيت هاي ملي و بين المللي وآگاه سازي آنان براي تقويت و رشد سطح معلومات است . پيشاهنگي يك روش عملي تربيتي براي نوجوانان و جوانان است كه نيازهاي حقيقي آنان و جوامع آن ها را برآورده مي سازد. پيشاهنگي مكمل مدرسه، دانشگاه و خانواده است و نيازهايي كه در هريك از اين نهادها برطرف نمي گردد پرمي‌كند .پيشاهنگي شناخت از خويشتن، نياز به تفحص ,كشف و ميل به دانستن را تحول مي بخشد پيشاهنگي دنياي فراترازكلاس درس را در مي نوردد و مهارتهاي سايرين براي يادگيري و دانش آن را به ديگران منتقل مي كند
پيشاهنگي جنبش و حركتي است درجريان تكامل و سازگاري در هر مكان مطابق با شرايط محلي و در خدمت به نيازهاي محلي پيشاهنگي نماينده هيچ حزب يا تشكيلات سياسي نيست و نبايد باشد ، بااين وجود، پيشاهنگان را تشويق مي كند تا مشاركت سازنده اي در جامعه خود و كشور داشته باشند.
انتخاب روحيه و رويه پيشاهنگي بايد با دليل وعقيده كامل بوده و از اعماق روح و روان برخيزد تا ارزش مكتب پيشاهنگي را دانسته و با كمال ميل و رغبت رويه آن را ادا كند.

فعالیتهای پیش آهنگی در ایران

پيش‌آهنگي براي اولين مرتبه در سال ۱۳۰۴ شمسي توسط آقاي ميرزا احمد امين زاده درايران تأسيس شد و با وجود مشكلات وموانع فراوان با كوشش ايشان تا حدود سال ۱۳۱۰ فعاليت هاي آن ادامه يافت. درحدود سال ۱۳۱۰ به عراق مسافرت كردند و پس ازآن مدتي آقاي سيدرضا اخوي سرپرستي پيش‌آهنگي را عهده دار شدند.
در سال ۱۳۱۳ ترويج پيش‌آهنگي مورد توجه دولت قرار گرفت و وزارت فرهنگ مأمور اجراي آن شد و با طرح جديدي شروع به فعاليت نمود. در مهر ماه همان سال مسترگيبسن متخصص امريكايي براي سرپرستي تربيت بدني و پيش‌آهنگي به ايران دعوت شدند.
اولين دورة كلاس مربيان پيش‌آهنگي درخرداد ماه ۱۳۱۴ با شركت ۴۰ نفر از مربيان تهران و۴۴ نفر از مربيان شهرستانها به مدت ۱۵ روز تشكيل شد محل اين اردو در منظريه (اردوگاه شهيد باهنر) بود.
در طول تعطيلات تابستان همان سال مقررات وآيين ‌نامه‌هاي لازم براي اجراي پيش‌آهنگي در رسدها تهيه و تدوين شد و فعاليت هاي پيش آهنگي روز به روز در تمام شهرستان‌هاي كشورتوسعه يافت ولي با شروع وقايع شهريور۱۳۲۰ اين فعاليت‌ها متوقف شد ودر طول مدت يازده سال جز در يكي دو دسته كوچك فعاليت پيش‌آهنگي به چشم نمي‌خورد. علاقمندي و فعاليت آقايان ابراهيم صدري‌وجليل كتيبه‌اي‌وساير دوستانشان در اين دورة فترت قابل تمجيد و ستايش است. در سال ۱۳۳۲ آقاي دكتر حسين بنائي كه تحصيلات عالي خود را در رشتة تعليم و تربيت، روانشناسي وتربيت بدني در آمريكا به پايان رسانيده بود. مأمور تجديد سازمان پيش‌آهنگي ايران شد..
زنده ياد آقاي دكتر حسين بنائي كه در دورة قبل نيز از مربيان شايسته و علاقه‌مند بود با ايمان و علاقه قابل تحسيني فعاليت‌هاي پيش‌آهنگي را آغاز نمودند و در آذر ماه سال ۱۳۳۲ با تشكيل اولين كلاس مربيان پيش‌آهنگي نهضت جديد پيش‌آهنگي ايران آغاز شد.
پيش‌آهنگي ايران درآغاز اين دوره با مشكلات اجتماعي و موانع بسيار رو به رو بود ولي با علاقمندي و پشتكار آقاي دكتر بنائي و همكاران ايشان در سراسر كشور بر مشكلات و موانع مسلط شدند و موفقيتهاي پي‌در پي به شرح زير نصيب سازمان ملي پيش‌آهنگي ايران شد.
درسال ۱۳۳۴ سازمان ملي پيش‌آهنگي ايران از طرف دفتر بين‌المللي پيش‌آهنگي به رسميت شناخته شد.
درسال ۱۳۳۵ اولين جمبوري ملي پيش‌آهنگان ايران تشكيل شد.
در سال ۱۳۳۷ دومين جمبوري ملي پيش‌آهنگان ايران با شركت بيش از چهار هزار نفر پيش‌آهنگ تشكيل شد و در اين جمبوري پيش‌آهنگان كشورهاي پاكستان، تركيه، عراق، اردن، انگليس، ژاپن، آلمان و آمريكايي هاي مقيم ايران شركت داشتند.
در سال ۱۳۳۹ سومين جمبوري ملي پيش‌آهنگي ايران با شركت بيش از ده هزار نفر پيش‌آهنگ ايراني و خارجي تشكيل شد.